Choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, to plaga dzisiejszej cywilizacji. Można im jednak zapobiec. W tym celu należy zastosować dietę, która ułatwia utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, a także prowadzić zdrowy styl życia i zrezygnować z używek. Dzięki tym działaniom można zapobiec cukrzycy lub wspierać organizm podczas leczenia, kiedy to schorzenie już wystąpi. Co ważne, nie da się jej wyleczyć całkowicie, ale prawidłowe zasady żywienia i styl życia pozwalają żyć z nią spokojnie. Odpowiednio dopasowany jadłospis zabezpiecza organizm nie tylko przez chorobami metabolicznymi, ale i pomaga w schorzeniach hormonalnych czy genetycznych. Dzięki temu można opóźnić wprowadzenie farmakoterapii.
Dieta a cukrzyca
Aby zapobiec cukrzycy, pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić, jest wdrożenie nowego jadłospisu. Należy zmniejszyć ilość węglowodanów, a zwłaszcza cukrów prostych. Należy unikać gwałtownych skoków glukozy, co z czasem może doprowadzić do gorszej kontroli poziomu glikemii przez organizm. Z tego powodu należy nie tylko unikać cukru, ale i jeść regularnie. Ważne jest to, aby jeść często, ale w niewielkich ilościach. Tym sposobem można zapewnić stabilność poziomu glikemii i nie przeciążać komórek odpowiedzialnych na tworzenie insuliny. Należy także dbać o urozmaiceniu diety, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których ciało potrzebuje. Ponadto menu powinno być dostosowane do masy ciała, wieku, aktywności fizycznej czy wykonywanej pracy.
Jaki tryb życia prowadzić przy cukrzycy?
Z powodu niezdrowego stylu życia można nabawić się cukrzycy typu 2. Jednym z czynników ryzyka jest, oczywiście, nieprawidłowa dieta. Nadmiar węglowodanów, cukrów i kalorii prowadzi szybko do nadwagi oraz otyłości, a to z kolei do cukrzycy. Do pozostałych czynników wywołujących cukrzycę, należą:
- brak aktywności fizycznej – aby być zdrowym należy codziennie się ruszać, ponieważ tylko w ten sposób można zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzięki wysiłkowi fizycznego, reguluje się także metabolizm i stabilizuje się poziom glukozy;
- stres – na zdrowie negatywnie wpływa także odczuwanie stresu. Powoduje on, że przyspiesza się metabolizm i tym samym powoduje dość silne wahania glikemii. Adrenalina wytwarzana podczas stresu, powoduje wzrost glukozy i hamuje wydzielanie insuliny. Ponadto niektóre osoby, kiedy się stresują, czują, że muszą sięgnąć po słodycze, które szybko uzupełnią niedobór glukozy i zmuszą trzustkę do pracy. Stres może spowodować także cukrzycę w ciąży;
- problemy ze spaniem – sen pozwala regulować metabolizm, odstresowuje po ciężkim dniu i pozwala organizmowi na regenerację. Warto więc zadbać o odpowiednią higienę snu;
- używki – zarówno alkohol, jak i tytoń mogą prowadzić do zapalenia trzustki i w efekcie do uszkodzenia tego narządu, co powoduje cukrzycę typu 1. W tym przypadku farmakoterapia i odpowiednia dieta musi już być stosowana do końca życia.
Cukrzyca na świecie
Na całym świecie ponad 300 milionów osób cierpi na cukrzycę różnego typu. Aby nie zasilić tego grona, należy działać profilaktycznie, póki jest na to czas. W przypadku takich chorób jak cukrzyca, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Zanim więc wystąpią jakiekolwiek objawy, warto zrezygnować ze szkodliwych substancji i zadbać o poprawy poziom glikemii we krwi.