Podolog jest to specjalista, który zajmuje się różnymi dolegliwościami stóp. Leczy choroby, ale również zajmuje się innymi dolegliwościami jak np. pękanie pięt, zniszczone paznokcie. Kiedy warto udać się do podologa? Jakie zabiegi można u niego wykonać?
Podolog nie musi być lekarzem. Powinien on posiadać jednak odpowiednie wykształcenie i mieć wiedzę z dziedziny zarówno dermatologii, ortopedii, reumatologii, diabetologii czy rehabilitacji. W tym zawodzie konieczne jest posiadanie dużej wiedzy, aby móc rzetelnie wykonywać swoją pracę. Czasami podolog współpracuje ze wymienionymi specjalistami. W Polsce jednak nie ma określonych uprawnień co do wykonywania zawodu podologa.
Kiedy warto udać się do podologa?
Do podologa zwracają się osoby, które borykają się z różnymi problemami. Bardzo często są to osoby któe mają tzw stopy cukrzycowe bądź problemy z reumatyzmem.
Najczęściej jednak podolog zajmuje się likwidowaniem odcisków oraz narośli. Ponadto leczy grzybicę paznokci choć sam leków na receptę przepisywać nie może jeśli nie jest lekarzem. Podolog ratuje często nadmiernie pękające pięty, które są problemem wielu osób zwłaszcza w lecie.
W gabinecie u podologa często można również zamówić indywidualnie dobrane wkładki do butów w zależności od tego jakie problemy ma stopa. Wkładka taka wykonywana jest komputerowo na wzór odciśnięcia stopy w specjalnej masie. Wkładki takie pomagają likwidować problemy takie jak np. płaskostopie.
Przed wyrobieniem takich wkładek wykonuje się dodatkowo badanie podobaroskopem. Badanie polega na tym, że pacjent boso staje na specjalnej macie z której obraz jego stóp jest przesyłany do komputera. Badanie pokazuje, gdzie znajduje się środek ciężkości, pokazuje czy stopy są stawiane równomiernie podczas chodzenia, jak są wówczas obciążone. Na n=badaniu tym dokładnie również widać jakie wymiary ma każda stopa.
W niektórych salonach można wykonać również rekonstrukcję paznokci. Salony często oferują również wykonanie profesjonalnego pedicure łącznie z przyjemnym masażem stóp.
Problem wrastających paznokci.
To problem wielu osób. Polega on na tym, że paznokieć wrasta w wał paznokciowy, czyli skórę, która otacza paznokieć. Powoduje to duży ból, zwłaszcza podczas chodzenia. Mogą pojawiać się wówczas rany. Podolog może zastosować w takim przypadku odpowiednie klamry których zadaniem jest odpowiednie prowadzenie paznokcia aby wymienione dolegliwości nie powtarzały się.
Grzybica stóp i paznokci
To kolejny spotykany problem. Jest to często spotykana infekcja. Jej przyczyną są dermatofity. Patogeny te mogą rozkładać keratynę czyli budulec paznokci. Paznokcie objęte grzybicą często są kruche, osłabione i zmieniają barwę. Ponadto może pojawić się nieprzyjemny zapach. Grzybica stóp i paznokci jest zakaźna. Za zakażenia dochodzi najczęściej podczas używania tego samego ręcznika bądź obuwia. Infekcję tą również łatwo nabyć na basenie, w saunie bądź na skutek niewłaściwej higieny. Sprzyja jej ciepło oraz wilgoć. Leczenie polega na stosowaniu preparatów grzybobójczych w formie lakieru, sprayu bądź maści.
Dbaj o swoje stopy
Dbanie o zdrowe stopy z pewnością się opłaca i będzie to inwestycja na przyszłość, gdyż pozwoli uniknąć wielu dolegliwości bólowych w kolejnych latach życia. Ponadto piękne i zadbane stopy to wizytówka każdego. Warto o tym pamiętać, szczególnie latem.