Za pomocą badania USG lekarz może przeprowadzić dokładną diagnostykę narządów znajdujących się w brzuchu pacjenta. Kiedy należy je wykonać?
W jamie brzusznej człowieka zlokalizowane są kluczowe narządy wielu układów. Gdy pojawiają się ich dolegliwości, wówczas konieczne jest wykonanie kompleksowej diagnostyki. W jej ramach wykonuje się również badania ultrasonograficzne, czyli USG. Pacjentom planującym USG brzucha Kraków pozwala na skorzystanie z badań także prywatnie bez czekania w kolejkach.
Czym jest USG jamy brzusznej?
Badania USG brzucha, a dokładnie jamy brzusznej jest procedurą wykorzystującą urządzenia USG, aby prowadzić obrazowanie narządów wewnątrz jamy brzusznej. Podczas badania lekarz przykłada do skóry głowicę, która posmarowana jest specjalnym żelem. Następnie na ekranie aparatu do USG może on sprawdzić wygląd narządów.
Procedura obrazowania prowadzona za pomocą USG jamy brzusznej pozwala na dokładną ocenę rozmieszczenia, wielkości, objętości narządów, ich echogeniczności, czyli sposobu odbijania fal ultradźwiękowych, a także ewentualnych nieprawidłowości, na przykład guzów.
W ramach USG brzucha w Krakowie można wykonać też badania dopplerowskie, czyli badanie USG z przepływami. Wówczas ocenia się prędkość oraz kierunek przepływu krwi w naczyniach znajdujących się w jamie brzusznej jak naczynia trzewne, nerkowe.
Gdy konieczne jest USG brzucha Kraków pozwala na przeprowadzenie go także od ręki – najlepiej skorzystać wtedy z oferty placówek prywatnych.
Jakie narządy bada USG brzucha?
Za pomocą badania jak USG jamy brzusznej można ocenić różne narządy znajdujące się w tym obszarze.
USG jamy brzusznej obejmuje narządy jak:
- wątroba
- pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe
- trzustka
- śledziona
- jelita
- pęcherz moczowy
- aorta brzuszna
Kiedy USG brzucha jest konieczne?
Głównym wskazaniem do badania USG jamy brzusznej są dolegliwości dotykające narządów w tej lokalizacji. Najczęściej są to bóle, tkliwość, obrzęki, ale także dolegliwości gastryczne, na przykład niestrawność, wymioty, biegunki, zaparcia, wzdęcia.
Na badanie USG można otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego, lekarza chorób wewnętrznych – internisty czy lekarza specjalisty. Można również udać się na nie samodzielnie – bez skierowania, gdy będzie ono wykonane prywatnie.
Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?
Aby badanie jak USG brzucha Kraków czy w innym mieście wybranym przez pacjenta było udane, konieczne jest właściwe przygotowanie. Wynika to z faktu, że tylko wtedy lekarz prowadzący badanie może dokładnie zobrazować narządu wewnętrzne.
Na badania należy zgłaszać się na czczo, przynajmniej na 6 godzin po zjedzeniu ostatniego posiłku. Przed badaniem nie należy też palić papierosów ani żuć gumy, co powoduje przyspieszenie wydzielania soków trawiennych. Dzień przed badaniem zaleca się dietę lekkostrawną oraz zastosowanie preparatów typu Espumisan, aby wyeliminować nagromadzone układnie pokarmowym gazy.
W przypadku, gdy badanie USG jamy brzusznej ma obejmować również pęcherz moczowy, powinien być on wypełniony, dlatego przed badaniem należy wypić większą ilość płynów.